Hoppa till huvudinnehållet

Digitala konferens- och eventlösningar

Hos oss hittar du fullskaliga digitala lösningar för det perfekta virtuella eventet. Vi hjälper dig att skapa mer effektiva möten, allt utifrån era förutsättningar och önskemål!

Paket 1

Digitalt möte

Passar ett enklare och mindre möte på plats som behöver koppla upp sig mot annan person, grupp eller plats med ljud och bild. Vi använder Videobar för bättre teknisk kvalitet på mötet. Deltagare i båda ändarna av samtalet hör varje ord klart och tydligt. Kameran känner av var i rummet deltagarna sitter och när någon pratar så riktas kameran automatiskt på denne.

Följande teknik ingår

• Fast teknik i rummet med Videobar för bättre ljud och bildkvalitet på mötet
Pris: 1 500kr/dag
Lokal: Tillkommer
Plattform: Tillkommer (t.ex. Teams, Zoom m.fl.)

Paket 2

Digital föreläsning med studio – envägskommunikation

Lämplig till att sända intervju, föreläsning, intimt möte, pressträff och presentation. Rekommenderas för 1-2 deltagare. Från studioscenen kan du sända live eller göra inspelningar för att få ut information digitalt till exempelvis kunder, medarbetare eller press.

Följande teknik ingår

• 2 mikrofoner
• 2 fasta kameror (förinställda)
• Mixer
• Ljudtekniker
• Kameraman

Pris dag 1: 23 500 kr
Pris dag 2: 17 500 kr
Pris dag 3: 17 500 kr
Lokal: Tillkommer
Plattform: Tillkommer (t.ex. Teams, Zoom m.fl.)

Paket 3

Livestreaming/sändning med interaktion

Möjligheter finns även till att låta de digitala deltagarna interagera med er konferencier, moderator och andra deltagare via chatt, omröstningar eller t.ex. Zoommöten. Denna lösning passar diskussion/panel med upp till fem deltagare samt föreläsning med en föreläsare i taget plus moderator. Har ni fler än en föreläsare samtidigt eller en panel med fler än fem deltagare finns möjligheten att addera ytterligare en kameraman.

Följande teknik ingår

• 2 fasta kameror (förinställda)
• 1 rörlig kamera
• 4 tekniker
• Bildteknik
• Ljudtekniker
• Kameraman
Upplägget kräver ett scenprogram och moderator.

Pris dag 1: 49 500 kr
Pris dag 2: 42 500 kr
Pris dag 3: 42 500 kr
Lokal: Tillkommer
Plattform: Tillkommer (t.ex. Teams, Zoom m.fl.)
Tillval: Extra kameraman 5 000 kr/dag

Frågor att diskutera internt för en lättare planering

• Vad är syftet och målet med mötet? Vilka vill ni nå?
• Har ni gjort något liknande innan? Vad gick bra alternativt
mindre bra med den produktionen?
• Vilka plattformar har ni tillgängliga på företaget?
• Har ni ett färdigt program för dagen?
• Har ni en moderator?
• Behöver ni testköra innan?
• Vad har ni för möblering och scenografi?

Tips! Gör inte långa pass om ni inte är vana med direktsändningar. 45-60 minuter rekommenderas med minst tio minuters paus mellan passen. Detta passar också bra för tittarna. Önskar ni ytterligare hjälp i form av ett skräddarsytt upplägg eller program så hjälper vi er gärna att hitta rätt samarbetspartner.

Ladda ner pdf för utskrift

Kontakta oss

  • UKKs fasad i närbild

    Möten & event bokning

    Bokning av konferens, kongress, möten, affärslunch och mässor.