Från Broadway till Duvemåla
Succékonserten är tillbaka med en åttonde säsong och besöker för tredje gången Uppsala och UKK!Nytt datum för Från Broadway till Duvemåla är 3 september 2021
På grund av Folkhälsomyndighetens rekommendation att begränsa allmänna sammankomster och offentliga tillställningar kommer Från Broadway till Duvemåla den 13 september 2020 att flyttas. Nytt datum är den 3 september 2021 18.00.
Behåll din biljett – den gäller även det nya datumet!
Återköp
Kan du inte utnyttja biljetten det nya datumet? Kontakta UKK på tel. 018-727 90 00 eller biljettkassa snabel-a ukk punkt sesenast 30 september 2020 för hjälp med återköp. Observera att biljettkassan för närvarande är stängd och nås endast via telefon och mail. Se aktuella öppettider för telefon på www.ukk.se/ditt-besok/oppettider/
För att underlätta för vår personal är det viktigt att du uppger ditt referensnummer och mobilnummer vid mailkontakt. Vid återköp får du tillbaka hela biljettsumman, men inte det som kallas serviceavgift. Denna avgift täcker delar av den administration och det arbete som görs av vår biljettpersonal.
Information
Skulle informationen om föreställningen ändras kommer du att informeras via e-post och sms – håll därför utkik i inkorgen. Vi hoppas att du har överseende med att det just nu råder högt tryck på vår biljettkassa och att svarstiden därför kan bli längre än vanligt.
På ukk.se/covid-19hittar du svar på de vanligaste frågorna.
__________________________________________________________________________________
Från Broadway till Duvemåla är utan tvekan en av årets återkommande höjdpunkter för alla musikalälskare! Här drabbar stora röster och stora känslor samman i ett pärlband av de mest älskade hitsen från världens största musikaler.
Sedan starten 2016 har föreställningen som pressen kallat ”musikalernas Diggiloo” samlat ett tjugotal av Sveriges mest meriterade musikalartister för både utsålda och hyllade turnéer som sträckt sig från Luleå i norr till Ystad i söder.
Efter att 2019 gjort sin största konsert hittills, på Dalhalla, spänner man nu bågen och tar sig för första gången utanför Sveriges gränser med föreställningar även i våra Nordiska grannländer.
Vilka solister som kommer att bära fanan under hösten 2020 håller fortfarande på att fastställas, men redan nu är det klart att Malena Tuvung (Cats, Fame, My Fair Lady, Mary Poppins, Romeo & Juliet m.fl) återvänder för sin 5:e säsong med Från Broadway till Duvemåla. Övriga medverkande avslöjas inom kort!
Dessutom leds orkestern i vanlig ordning av Sveriges bästa och mest kompetenta kapellmästare, Carina E. Nilsson.
Missa inte årets musikalfest!
Pressen skriver:
”En show i lyxklass”
Jönköpings-Posten
”En glimrande show”
Norran
”Musikalsångare av bästa sort”
Ystads Allehanda
”Musikalfest fick teatern att koka”
Arbetarbladet
”Man känner sig helt perfekt efteråt”
Eskilstuna-Kuriren
”Lyckad resa från Broadway till Duvemåla”
Gefle Dagblad
”Under extranumret dansar hela parketten”
Vestmanlands Läns Tidning
”Samma klass som vilken Jöback som helst”
Hela Hälsingland
”As close as you can get to Broadway or West End”
Broadway World
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 2 timmar och 30 minuter
- Biljettpris
Ordinarie: 595 kr (inklusive serviceavgift)
Senior: 495 kr (inklusive serviceavgift)- Arrangör
- Woodnote AB
Upptäck något nytt

Flyttad: Özz Nûjen & Måns Möller–Världens Historia

Fredrik Lindström – Mänskligheten

Från Broadway till Duvemåla

Klassiskt Tonande

Uppsala Magic & Comedy: Magikurs för barn 11.00

Chris Kläfford

Johan & Björn – Värmländsk voodoo

Uppsala Vin & Deli 2021

Flyttad: Jonas Gardell – Queen of f*cking everything – Solo

Johanna Nordström – Ring polisen

A la Maud – Bubblor & bakälskelser

Özz Nûjen & Måns Möller–Världens Historia

Ane Brun – European Tour

Familjemusikalen Trazan & Banarne

Svansjön med St. Petersburg Ballet Theatre

Flyttad: Messiah Hallberg – Scener ur ett ”äktenskap”

Trespassing

Flyttad: Tommy Körberg & Bohuslän Big Band

Uppsala Magic & Comedy: Galashow
