Lunchkonsert – Den som glad är
Anna Bromee hyllar Siw Malmkvist och Barbro "Lill-Babs" Svensson under en timmes musikalisk och humoristisk lunchkonsert på UKK!Skådespelerskan Anna Bromee är uppvuxen med Siw Malmkvist och Barbro ”Lill-Babs” Svenssons låtskatt ständigt närvarande på radion och grammofonen hemma i Nyköping.
Nu hyllar hon Siwan och Lill-Babs i lekfullt humoristiska och musikaliska föreställningen ”Den som glad är” – som gått för fulla hus på bland annat Göteborgs Stadsteater och Helsingborgs Stadsteater sedan 2014.
I en parad av kul tidsenliga kläder – med humor, filmer, imitationer, unikt material, ljuv nostalgi och överraskningar – sjunger och berättar Anna om och kring sina favoriter Siw och Barbro med foten i 1960-talet.
En timmes musikaliskt och humoristiskt lyckopiller som vaccination mot den grå vardagen.
Det handlar om flickor bak i bilen och prickiga bikinis där midjan är bar. Om karlar som Klas-Göran, Manolito och Augustin.
En glädjespäckad nostalgitripp i ord, sång och på film till en tid när Lennart Hyland införde Frufri-dagen, när Ingo var världsmästare i boxning, när hela Sverige skrattade hejdlöst åt Birgitta Andersson och Carl-Gustaf Lindstedt – och en hela brännvin kostade 18 kronor.
Maten
Till lunch serveras en matig vegetarisk salladsbowl, ihopsatt med omsorgsfullt utvalda råvaror. Salladen serveras i skålar tillverkade av 100 % återvinningsbart material och hämtas i baren på plan 3. Självklart går det bra att ta med maten in i Sal B! Med skrivskivor vid varje plats kan ni koppla av och njuta av både maten och föreställningen.
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 1 timme
- Biljettpris
Ordinarie: 260 kr (inklusive vegetarisk sallad)
Student/MHV: 220 kr (inklusive vegetarisk sallad)
Endast konsertbiljett: 160 kr- Övrigt
- Hämta din salladsbowl och köp dryck och kaffe i baren på plan 3.
- Presenteras av
- Uppsala Konsert & Kongress
- Medverkande
- Anna Bromee
Upptäck något nytt
Orsa Spelmän med Tina Ahlin & Bengan Janson 19.30
Poste Restante – Samarbeten
Jul med Franska Trion
A Fairytale For Christmas
Uno Svenningsson – På väg igen
West of Eden – Celtic Christmas
Uppsala Kammarorkester – Ludde B
Poste Restante – Mästerverk
Björn Gustafsson Live
Uppsala Vin & Deli 2026
Alex & Sigge – Live 2026
Jul med Cirkus Cirkör – dinnershow på UKK
Jazzhörnan – Stockholm Voices
Lunchkonsert – No Christmas Like Show Christmas
Brynolf & Ljung – Stalker
Poste Restante – Nya generationer
Uppsala Kammarorkester – Chaplins Modern Times
Marika och klimakteriet
Ni hör vad jag tänker – Katrin Sundberg