Uppsala Kammarorkester – Chaplins Modern Times
”Chaplins Modern Times”
Dirigent: George Morton
Efter succén med Guldfeber förra året då Uppsala Kammarorkester framförde musiken till filmen, kommer nu Charlie Chaplins Modern Times!
Moderna tider från 1936 räknas till filmhistoriens allra bästa filmer. I sin 76:e film stod Charlie Chaplin bakom det mesta. Han producerade och regisserade, skrev manus och musik och hade själv huvudrollen.
Filmen har ingen dialog och använder bara musik och ljudeffekter. I Moderna tider är det första och enda gången som världen hör den lilla luffarens röst, som också är den sista filmen med Chaplins tragikomiska
figur. ”Han söker alltid kärleken, men fötterna sitter i vägen”, sa Chaplin om den lilla luffaren.
Moderna tider är en tidlös satir över den tekniska utvecklingen och den individualistiska samtiden. Maskiner har ersatt människor och människor behandlas som maskiner. Men med humorn som vapen går Charlie Chaplin in i kampen mot det moderna samhällets baksidor.
Uppsala Kammarorkester
Med en stilbredd som sträcker sig från storslagna symfonier till intimare kammarmusikverk har Uppsala Kammarorkester framfört livs levande musik för länets invånare i över 50 år. Orkestern, av många ansedd som en av Sveriges främsta, består av professionella musiker och har en omvittnad varm och stor orkesterklang. Sedan 2007 ar hemmascenen Uppsala Konsert & Kongress, där man även har familjekonserter och bjuder in skolklasser för studiebesök. De senaste åren har orkestern gjort uppskattade gästspel i Estland, i konserthusen i Göteborg, Vara och Norrköping samt Artipelag på Värmdö. Uppsala Kammarorkester ar en del av stiftelsen Musik i Uppland, en regional musikorganisation i Uppsala med Region Uppsala som huvudman.
Konserten ingår i Musik i Upplands abonnemang Orkesterserien –
Stora abonnemanget
Modern Times © Roy Export S.A.S
Music for Modern Times Copyright
© Roy Export Company Ltd. and Bourne Co. All rights reserved
Charlie Chaplin™© Bubbles Incorporated S.A
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 1 timme och 30 minuter
- Biljettpris
Prisgrupp I: 360 kr (inklusive serviceavgift)
Prisgrupp II: 310 kr (inklusive serviceavgift)
Prisgrupp III: 160 kr (inklusive serviceavgift)- Presenteras av
- Musik i Uppland
- Medverkande
- Uppsala Kammarorkester
Upptäck något nytt

Poste Restante – Tillägnan

Peptalk

Kärleksbrev – En teaterföreställning om kärlek

Uppsala Kammarorkester – Trettondagsafton 2026

The Legends – Reunion Tour

Skapa mosaik

Lunchkonsert – Ett bloss för Lena Nyman

Konstrundan i Uppsala

Uppsala Kammarorkester – Strålande sopran

Klädbytardag

Imagine Sweden Riksfinal 2025

Uppsala Kammarorkester – Dramatisk cellokonsert

Peptalk

Medborgare Nûjen

Uppsala Kammarorkester – Chaplins Modern Times

Peptalk

SKAI

Uppsala Kammarorkester – Eldfåglen

När tåget lämnar perrongen – i Kjell Höglunds spår
