Uppsala Kammarorkester – Ludde B
Följ med dockan Ludde B och upplev Beethovens fantastiska musik.Familjekonsert med Uppsala Kammarorkester
”Ludde B”
Uppsala Kammarorkester
- Dirigent: Andreas Hanson
- Presentatör: Ayla Kabaca
- Ludde B: Klas Backman
- Piano: Markus Kvint
En magisk musikvärld
Vi har längtat och nu är Ludde B tillbaka hos Uppsala Kammarorkester!
Följ med dockan Ludde B in i Ludwig van Beethovens fantastiska musikvärld. Med humor och fantasi presenteras flera av Beethovens mest kända stycken. En konsert med härlig musik för alla åldrar med Andreas Hanson som leder Uppsala Kammarorkester och presentatören Ayla Kabaca.
Allsång och humor
I den här humoristiska och underhållande familjekonserten med den självcentrerade dockan Ludde B i centrum får vi en introduktion till Beethovens musik. Och får samtidigt veta vad en dirigent gör, vad en kompositör sysslar med och vad en pianokonsert är. Barnen får också sjunga med i Beethovens nionde symfoni, EU:s ”nationalsång”, musik som det visar sig att barnen har en relation till.
Medverkande
Bakom föreställningen står Klas Backman, musiklärare, låtskrivare och musikproducent, pedagogutbildad på Musikhögskolan i Stockholm, och Ayla Kabaca, välkänd från bland annat Barnens allsång på Skansen och som programledare i SVT. Med på scenen finns också pianisten och skådespelaren Markus Kvint.
Välkommen till en konsert som uppskattats av många, ung som gammal!
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 50 minuter
- Biljettpris
Vuxen: 180 kr
Barn (under 17 år): 80 kr- Övrigt
- Passar alla åldrar
- Presenteras av
- Musik i Uppland
- Medverkande
- Uppsala Kammarorkester
Upptäck något nytt

Lunchkonsert – Marko Topchii

ULV möter Dreamers’ Circus

Peptalk

Uppsala Kammarorkester – Promenad till Brahms

Christmas Night 2025

Janne Schaffer – My Music Workshop Story

Sarah Dawn Finer – Winterland

Uppsala Kammarorkester – Chaplins Modern Times

Lunchkonsert – No Christmas Like Show Christmas

The High Society – Sammy 100 år

Young Talents Competition 2025

Linnékvintetten – Klingande Gästspel

Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

Howard Jones – 40-årsjubileet av Dream Into Action

Jazzhörnan – Stockholm Voices

Medborgare Nûjen

Kärleksbrev – En teaterföreställning om kärlek

DAM

Gästspel: Norrköpings Symfoniorkester
