Anders Ekborg – En Stilla Jul
En julkonsert som tar dig med på en oförglömlig resa genom julens mest ikoniska sånger och personliga berättelser.Att Anders Ekborg är förknippad med julen är ingen överraskning för de som någonsin upplevt hans En Stilla Jul. Med en rik repertoar av sånger och berättelser, väver han samman tradition och personlighet till en konsertupplevelse som går långt bortom enbart musiken. För många är hans röst och närvaro synonymt med julefrid och värme.
Anders Ekborg behöver ingen presentation för flertalet i Sverige. Efter att ha gjort succé i historiska musikaluppsättningar som Kristina från Duvemåla, Chess på svenska och Så som i himmelen och ett antal film- och tv-roller (inte minst i Tomten är far till alla barnen) är han känd för de flesta av oss. Men att han dessutom gjort upp emot 1000 konserter som sångsolist i Sverige och utomlands under mer än 30 år kanske inte alla känner till.
Med en röst som smyger sig in i själens innersta vrår och en närvaro som trollbinder, är Anders Ekborg inte bara en sångare och skådespelare, utan en förmedlare av julens alla härliga känslor.
I november och december åker Anders Ekborg åker återigen på en landsomfattande turné med årets upplaga av En Stilla Jul, som blivit en hyllad tradition för så många.
Årets turné, som inleds med premiär i Sundsvall den 19 november och sträcker sig över 25 orter, är inriktad på det intima mötet mellan Anders och hans medmusikers möte med publiken. I år består de av en trio på scen med mångårige kollegan och parhästen Bengt Magnusson på gitarr samt begåvade Gustaf Henriksson på klaviatur. De lovar föra publiken på en oförglömlig resa genom julens mest ikoniska sånger och personliga berättelser.
Men En Stilla Jul är mer än bara en konsert. Det är en hjärtlig hyllning till julens budskap om kärlek, gemenskap och hopp. Med en karisma som strålar på scenen och en kärlek till sin publik, fortsätter Anders Ekborg att föra vidare en uppskattad tradition som berör och förtrollar generation efter generation.
Välkommen!
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 1 timme och 30 minuter
- Presenteras av
- Känslogrossisten
- Medverkande
- Anders Ekborg, sång, Bengt Magnusson, kapellmästare och gitarr, Gustaf Henriksson, klaviatur
Upptäck något nytt

Kärleksbrev – En teaterföreställning om kärlek

Dawit Yifru

Minnesluckor med Jan Rippe & Per Fritzell

Galakonsert – Tárrega och världsmusiken i fokus

Svansjön med Classical Ukrainian Etoile Ballet

Upzala Terminus – Warhammer Tournament

Småstadslivs Julshow 2025

Nötknäpparen med Classical Ukrainian Etoile Ballet

Sergio Assad – Composing for guitar

Orsa Spelmän med Tina Ahlin & Bengan Janson 19.30

Janne Schaffer – My Music Story Instrumental Band

Uppsala Kammarorkester – Promenad till Brahms

Gästspel: Norrköpings Symfoniorkester

Ghibli Highlights of Joe Hisaishi

Poste Restante – Tillägnan

Poste Restante – Samarbeten

Pettson får julbesök 2025

Världens Barn – Barns rätt till rörelse och lek

Banna Sona Band
