Inställt: Nationalteaterns Rockorkester 2024
Med anledning av frontfiguren Ulf Dagebys tragiska bortgång ställs Nationalteaterns Rockorkesters hela höstturné in. Återbetalning av köpta biljetter kommer att ske med start i augusti, när UKK:s biljettkassa öppnar igen efter sommaruppehållet.Hälsning från arrangören Nöjet Konsert <a href="https://nojet.se” rel=”nofollow”>Nöjets konserter och medlemmarna i Nationateaterns Rockorkester:
Det är med stor sorg vi meddelar att vår vän och kollega Ulf Dageby har gått bort. Ulf var inte bara en makalös musiker och låtskrivare, utan också en stor människa med ett hjärta av guld. Hans kreativitet och passion för musiken berörde oss alla och hans arbete har lämnat ett oförglömligt avtryck i våra liv och i musikhistorien.
Ulf var en kraft att räkna med på scenen, alltid redo att ge allt och lite till. Hans unika sound och känsla för musik inspirerade många och lyste igenom som starkast i Nationalteaterns Rockorkesters musik. Vi är djupt tacksamma för att ha fått dela så många år av skapande, spelglädje och vänskap med honom.
Hans texter och melodier kommer att leva vidare och fortsätta inspirera framtida generationer. Vi kommer att sakna hans karisma, kreativitet och hans okuvliga anda. Våra tankar går till Ulfs familj och alla som hade förmånen att känna honom eller är berörd av honom.
Alla ni som har biljetter till en kommande konsert med Nationalteaterns Rockorkester kommer att bli kontaktade i sinom tid, vi vill be er att ha lite tålamod i denna stund.
Vila i frid, kära Ulf. Du kommer alltid att vara en del av vår musikaliska resa.
Nationalteaterns Rockorkester
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 2 timmar inklusive paus.
- Biljettpris
Konserten är inställd. Återbetalning av köpta biljetter kommer att ske med start i augusti, när UKK:s biljettkassa öppnar igen efter sommaruppehållet.
- Övrigt
- Åldersgräns: 13 år
- Presenteras av
- Nöjet Konsert
Upptäck något nytt

Jul & Kul med Babblarna 2025

Peptalk

The High Society – Sammy 100 år

Peptalk

Poste Restante – Begynnelsen

Orchestra Baobab – Made in Sénégal

Piano Beyond Borders 2025

Lunchkonsert – Ett bloss för Lena Nyman

Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

Lasse Kronér – I Taubes Fotspår

Stulen musik

Vårkonsert – Uppsala musikklasser, MiU & UKK 2025

Kulturfrukost: det nyöppnade Upplandsmuseet

En kväll med Jöback

Elito Revé y Su Charangón

Jazzhörnan – Keyon Harrold

Poste Restante – Kammarmusikabonnemang 2025/2026

Poste Restante – Nya generationer

KONSTbytardag
