Lisa Nilsson – Uteblivna vi
En av Nordens mest älskade artister och röster är äntligen tillbaka med ny skiva och stor turné! Efterlängtade studioalbumet "Uteblivna vi" är ute nu och 19/10 kommer hon till UKK med ett fantastiskt liveband.Med ett nytt enastående album i bagaget åker Lisa Nilsson i höst på stor turné i Skandinavien! Detta är Lisas första stora turné sedan 2019 och föreställningen ”Kvinnan som är jag” som hyllades reservationslöst av såväl publik som kritiker. Tillsammans med de välrenommerade musikerna från det nya albumet gör Lisa Nilsson nu hela 19 turnédatum i Sverige med start på Malmö Live den 3 oktober.
Lisa om den kommande turnén:
Efter fyra fantastiska år på duo med Mattias Torell känns det både ovant och spännande att bilda band igen. Jag, Mattias Torell, Jesper Nordenström och Per Lindvall har många år och flera samarbeten ihop bakom oss, allt ifrån Himlen runt hörnet och framåt, medan det för Johan Lindström och Kansan Zetterberg blir premiär på turné tillsammans med mig.
Flera av dem medverkar även på skivan som Johan Lindström har arrat och producerat. Det känns härligt att få starta något nytt och samtidigt knyta an till min långa historia som scenartist. Jag känner starkt att de år som gått sedan jag senast stod i full produktion med band och crew har förändrat mig både som artist och människa. Att överleva en pandemi och fördjupa det gedigna hantverk som duon inneburit, det har varit ett förlösande reningsbad för mig, och under stundom även ett stålbad. Hade jag några nojor eller självtvivel kvar innan så är de borta nu.
Andelen musiker i mig har för längesedan övertrumfat artisten. Det är en illusionslös kvinna som nu åker ut på turné. Och det känns underbart att få göra det med ny musik igen tillsammans med musiker jag tycker så oerhört mycket om. Tillblivelsen av skivan Uteblivna Vi blev en oväntat lustfylld kärlekshistoria och jag ser så mycket fram emot att få förverkliga den live inför publik.
Den 21 mars släpps också Lisa Nilssons nya album Uteblivna vi. Det är hennes första studioalbum sedan 2013 och är producerat av Lisa och Johan Lindström (Tonbruket m.fl).
Åldersgräns: 13 år.
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 2 timmar
- Biljettpris
Ordinarie: 695-795 kr (inklusive serviceavgift)
- Övrigt
- Åldersgräns: 13 år
- Presenteras av
- All Things Live
- Medverkande
- Lisa Nilsson
Upptäck något nytt

Lasse Kronér – I Taubes Fotspår

Prime Orchestra – Rock Sympho Show

Uppsala Kammarorkester – Dramatisk cellokonsert

Gästspel: Norrköpings Symfoniorkester

Tjock-Steffe – Live

KONSTbytardag

Uppsala Kammarorkester – Älskad trumpetkonsert

Doble concierto – Duo Assad & Duo Siqueira Lima

Jul med Cirkus Cirkör – dinnershow på UKK

Från Broadway till Duvemåla 2025

Uppsala Kammarorkester – Strålande sopran

Jonas Egholm

Poste Restante – Kammarmusikabonnemang 2025/2026

Poste Restante – Masterclass

Sarah Dawn Finer – Winterland

Uppsala Pride 2025

Jazzhörnan – Britta Virves Trio

Cirkus Cirkör: Knitting Peace

Jul med Franska Trion
