Lunchkonsert – Hyllning till Cornelis Vreeswijk
Luta dig tillbaka och upplev en lunchkonsert med sångsensationen och skådespelaren Nils Närman Svensson, som levererar Cornelis Vreeswijks mest känsloladdade låtar.Justerad meny. Wrapen utgår. Istället serveras en matig, vegetarisk salladsbowl. Vid frågor om ändringen kontakta vår biljetkassa på biljettkassa@ukk.se.
Cornelis! Cornelis! Cornelis!
Sångaren och skådespelaren Nils Närman Svensson bjuder på ett svettigt och känslofyllt program med sånger av Cornelis Vreeswijk. Tillsammans med violinisten Aleksander Sätterström från Radiosymfonikerna och basisten Anders Öberg från Kungliga hovkapellet så tar de med publiken på en resa som doftar country, folk, visa, punk och estradpoesi.
Maten
Till lunch serveras en matig vegetarisk salladsbowl, ihopsatt med omsorgsfullt utvalda råvaror. Salladen serveras i skålar tillverkade av 100 % återvinningsbart material och hämtas i baren på plan 3.
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 45 minuter
- Biljettpris
Ordinarie: 260 kr (inklusive wrap)
Student/MHV: 220 kr (inklusive wrap)
Endast konsertbiljett: 160 kr- Övrigt
- Hämta din salladsbowl och köp dryck och kaffe i baren på plan 3.
- Presenteras av
- Uppsala Konsert & Kongress
- Medverkande
- Nils Närman Svensson
Upptäck något nytt

Skapa mosaik

Tjock-Steffe – Live

Lunchkonsert – Banne mej!

Medborgare Nûjen

Teodor Wolgers

Tina and Me – LaGaylia Frazier

Jazzhörnan – Rigmor Gustafsson

KONSTbytardag

Melissa Horn

Oktoberstämman 2025

Jul med Franska Trion

Uppsala Kammarorkester – Trettondagsafton 2026

Poste Restante – Samarbeten

Barbro Barbro

Banna Sona Band

Nötknäpparen med Classical Ukrainian Etoile Ballet

Sarah Dawn Finer – Winterland

Poste Restante – Tillägnan

The Tree Gees – legend of The Bee Gees
