Nanne The Best – The Music of Tina Turner
"The Best" är Nanne Grönvalls hyllningskonsert till en av de absolut största kvinnliga artisterna någonsin, Tina Turner.Nu kommer äntligen en hyllningsshow till en av de absolut största kvinnliga artisterna någonsin – Tina Turner – med låtarna som har betytt allra mest. The Best är namnet på Nanne Grönvalls hyllningskonsert till kvinnan som tidigt inspirerade henne att själv våga satsa på musiken. The Best är sprängfylld med Tina Turners oförglömliga hits, och är samtidigt en personlig hyllning till en av vår tids största stjärnor. Tinas karriär spänner över mer än 60 år och innehåller några av de största soul och rocklåtarna som har skrivits. Hon är också en av de absolut största förebilderna för dagens kvinnliga artister.
Om någon kan kallas Sveriges Tina Turner, så är det med rätta Nanne Grönvall. För att göra Tina Turners alla hits rättvisa krävs det just den pondus och det tryck i rösten som Nanne har. Att hon dessutom rör sig helt obehindrat på scenen i skyhöga pumps med stilettklackar är pricken över i.
– Tanken på att göra en hyllningsshow till Tina Turner har funnits länge. När Nanne fick en lucka i sitt schema och hade möjlighet att göra detta, tillsammans med oss i teamet bakom, var vi inte sena att trycka på startknappen, berättar Peter Besterman, som är en av Sveriges mest rutinerade turné- och scenproducenter.
– Jag växte upp med hennes musik och blev helt knockad första gången jag hörde hennes röst och ännu mer när jag, som liten, såg Tina på tv. Hennes energi gick rätt genom tv-rutan, och likaså när jag som vuxen såg henne live för första gången. Hon har alltid varit en stor inspirationskälla för mig, musikaliskt såväl som artistiskt, med sin kärlek till musiken, livskraften och publiken, säger Nanne Grönvall.
Åldersgräns: 13 år
- Datum & tid
- Längd
- Cirka 1 timme och 30 minuter
- Biljettpris
Ordinarie: 695 kr (inklusive serviceavgift)
- Övrigt
- Åldersgräns: 13 år
- Presenteras av
- Besterman
- Medverkande
- Nanne Grönvall
Upptäck något nytt

The High Society – Sammy 100 år

Stulen musik

Elito Revé y Su Charangón

The Legends – Reunion Tour

När tåget lämnar perrongen – i Kjell Höglunds spår

Inställt: Bright & Black

Peptalk

Carl Stanley – ”Ursäkta min skånska”

Konstrundan i Uppsala

Skapa mosaik

Al Pitcher – Tid för skratt

Poste Restante – Begynnelsen

Brynolf & Ljung – Stalker

Jubileumskonsert – Uppsala Blåsarsymfoniker 25 år

Orchestra Baobab – Made in Sénégal

KONSTbytardag

Silvana Imam – Uppsala Pride 2025

Från Broadway till Duvemåla 2025

Vårkonsert – Uppsala musikklasser, MiU & UKK 2025
