Livesändning av Lantzkampen i P1
Inställt på grund av sjukdomFör att vara ett tävlingsprogram är det förvånansvärt få som bryr sig om vilka som vinner. Istället njuts det av gästernas espri i kombination med det potpurri av ljudillustrationer från veckan som gått och som på sinnrika sätt omvandlats till tävlingsfrågor av den utomordentliga redaktionen.
Ronderna i Lantzkampen är lika föränderliga som själva nyhetsflödet men är alltid tydliga och adekvata. Lantzkampen räds inte för rubriker som: ”Fifa eller tecknat?” eller ”Även journalister och minister kan ha fel”. Andra ronder är återkommande, som ”Hur slutar det?”, ”Vad pratar hen om” och ”Sant eller Falskt” (också kallad ”Snabbfrågorna”).
Med tanke på sändningstiden, 18.15 på fredagskvällar, så är den vanligaste frågan om programmet: Hur går det att laga mat till Lantzkampen? Svaret är att det går bra, men att rekommendationen är att laga ugnsstekt eftersom fräset i stekpannan kan störa ljudbilden, och eftersom programmet är intensivt och rappt kan det vara lätt att missa väsentligheter även vid karamellisering av mindre lökar.
Programledare för Lantzkampen är Annika Lantz, domare är Sara Lövestam. Sara Lövestam är författare, Sfi-lärare, grammatikfetischist och kan dessutom klippa vad som helst med sax. När Anna-Karin fyllde år senast klippte Sara Lövestam ett helt födelsedagsfirande med redaktionssaxen. Ur ett vanligt kontorspapper!
Kort och gott: Lantzkampen är en frågesport där det är lika svårt att ha rätt som att ha helt och hållet fel
- Datum & tid
-
3 maj 2019 17:00
- Övrigt
- Inställt på grund av sjukdom
- Presenteras av
- Sveriges Radio P1
Upptäck något nytt

Poste Restante – Masterclass

LABERO – A Magic Night Scandinavian Tour 2026

Christmas Night 2025

Lasse Kronér – I Taubes Fotspår

Uppsala Musikverkstad

Guinga – Guingas kreativa universum

Lisa Nilsson – Uteblivna vi

Uppsala Kammarorkester – Dramatisk cellokonsert

Ni hör vad jag tänker – Katrin Sundberg

Christoffer Wadensten – Resan till världens scener

Poste Restante – Nya generationer

Sergio Assad – Composing for guitar

Mirta Alvarez & Arthur Bedouelle – Tangoworkshop

Tina and Me – LaGaylia Frazier

Jacob Kellermann – Tárregas sista gitarr

Moneybrother

Poste Restante – Tillägnan

Howard Jones – 40-årsjubileet av Dream Into Action

Doble concierto – Duo Assad & Duo Siqueira Lima
